петък, 24 юни 2016 г.

Асоциацията на градовете и регионите с културно –историческо наследство във Франция консултира Асоциация на историческите градове в България

Снимка - Община Велико Търново


По инициатива на Кмета на Община Велико Търново Даниел Панов Старата столица бе домакин на работна среща между Асоциацията на градовете и регионите с културно –историческо наследство във Франция и Асоциация на историческите градове в България.
Българската асоциация бе представена от експерти от  градовете Елена, Горна Оряховица,Дряново, Трявна.
От френска страна участваха експерти от Асоциацията на градовете и регионите с културно –историческо наследство във Франция, както и специалисти от побратименият на Велико Търново град Байон.Асоциацията във Франция наброява над 200 общини, през последната година към нея са се присъединили още 20 общини.
В своите встъпителни думи по време на работната среща Даниел Пано заяви : „Вчера за наша радост бе приет Закон за промяна на Закона за културното наследство, по предложение на НСОРБ. Обособени са 6 центъра под ръководството на Министерство  на културата. Те ще съдействат и способстват за по-кратки процедури по опазване на паметниците на културата. Промяната на закона ще помогне чрез тези регионални структури на Министерство на културата да се работи по-оперативно и по-резултатно. Имаме позитивен опит от периода, в който такава структура съществуваше.
Надяваме се от месец септември звената да започнат ефективно работа. Това ще помогне на собствениците, на архитектите и експертите при подготовка и реализация на проектите.
Заснети са всички сгради в историческата част на града по основните улици. Направени са и силуетни планове на сградите, които са одобрени от Министерство на културата.Издирени са всички собственици на над 90 къщи. Над 15 % от тези собственици в момента имат направени предписания от общината за необходимостта от извършване на фасадни и покривни ремонти. Опасните сгради трябва да бъдат опаковани, докато излезе разрешителното за строеж.
Асоциацията на историческите градове в България има свой сайт, направени са анкети, които членуващите общини попълват за да се направи проучване на водещите теми и проблеми в областта на опазване на културно- историческото наследство и дейността на общините“-заяви в своето експозе Даниел Панов.
Френските експерти препоръчаха да се работи по-активно и последователни  в привличане на повече общини, в България, които имат интерес към тази тема в асоциацията. Партньорството и сътрудничеството в рамките на Балканският полуостров има огромни възможности и потенциал. Френската асоциация с радост би партнирала с всички градове и общини на Балканите, които работят в областта на опазване на културно- историческото наследство. Заедно може да се участва по европейски проекти по тези теми. Асоциациите е добре да направят обща платформа на градовете и общините на Балканите, която да се присъедини в общата европейска мрежа.
Френската асоциация работи в четири основни области:
- Исторически сгради с архитектурна стойност в риск и с проблеми;
- Дейности към обществото и хората, които ги правят съпричастни към процесите на опазване и съхраняване на културното наследство и процеса на неговото опазване. Провеждат обучения на собствениците на имоти, които са част от културното наследство. Специални програми за децата и младите хора;
- Изработване на туристически продукт, стимулиращ и развиващ културният туризъм;
- Международни контакти и връзки и европейски проекти.
През ноември предстои провеждането на Салон на културното наследство в музей „Лувър“, на който ще бъдат обсъждани възможностите за трансгранично сътрудничество и изграждането на международни мрежи и федерации на организациите, които работят по опазване на културното наследство.
Даниел Панов  заяви, българската асоциация на историческите градове може да набележи конкретни мерки и през месец септември да започне работа по провеждане на обучение за деца и млади хора, специализирани училища, собственици на исторически сгради за приобщаването към проблемите на културното наследство и съвместното търсене на добри решения.Обучението ще бъде подпомогнато от експерти от Асоциацията на градовете и регионите с културно –историческо наследство във Франция.

Населени места в област Велико Търново остават без вода до 18:00 часа днес/петък (24ти юни)

ВиК Йoвкoвци“ ООД, гp. В. Tъpнoвo yвeдoмявa cвoитe aбoнaти, чe във вpъзкa c aвapиeн peмoнт нa вoдoпpoвoднaтa мpeжa, днес 24.06.2016 г. (Петък) до 18:00 часа щe бъдe нарушено вoдoпoдaвaнeтo за следните населени места: гр. Златарица, с. Горско ново село, с. Родина, с. Къпиново и с. Миндя.

Пpи възмoжнocт вoдoпoдaвaнeтo щe бъдe възcтaнoвeнo пo-paнo.

Търсене в нашия сайт

Красотата на Велико Търново